Козметика се односи на супстанце чији је циљ побољшавање или заштита изгледа или мириса људског тијела. Такође постоји посебна врста козметике која је доступна у природном облику (нпр. љековито биље).
Историја
Први археолошки докази о коришћењу козметике су нађени у Египту око 3500. п. н. е. У Античкој Грчкој и Риму су такође користили козметику. Римљани и Египћани су користили козметику која је садржала отрове, као што су жива и олово. На античко царство Израела је утицала козметика, као што је забиљежено у Старом завету, где Изабела боји своје трепавице — око 840. године п. н. е. Библија Естер описује бројним епитетима, такође.
У западном свијету, почетак козметике је био у средњем веку, иако је било дозвољено користити је само међу вишим класама.
Око 1800. године, шминку су првенствено користиле проститутке, a краљица Викторија је јавно објавила да је шминка неприлична, вулгарна.
Средином 20.века, козметика се међу женама раширила у скоро свим индустријским друштвима широм света.
Козметика се користи преко хиљаду година. Коришћење козметике је довело током година и до негативних страна, деформитета, слијепила и чак смрти. Примјер тога је коришћење церусита (бијелог олова) да би се прекрило женино лице, што се чинило током Ренесансе, и слијепило изазвано маскаром „Леш Лур“ енгл. Lash Lure) током раних 1900-их.
Врсте
У козметику спадају креме за заштиту коже, лосиони, пудери, парфеми, ружеви за усне, лакови за нокте, козметика за очи и лице, контанкта сочива у боји, фарбе за косу, спрејеви и гелови за косу, дезодоранси, купке, со и уља за купања итд.
Подскуп козметике, шминка, првенствено се односи на производе у боји који су намијењени промјени изгледа и обично га користе такође жене.
Нема коментара:
Постави коментар